27 Eylül 2017

Hastalığında tanıştığı solucan gübresi geçim kapısı oldu

Zonguldak'ta kanser hastalığı sebebiyle tanıştığı ve tedavisinde büyük yararını gördüğü solucan gübresinin ticaretini yapan Caner Altuntaş, üretimi artırarak işlerini büyütmeyi hedefliyor.

YAYINLANMA TARİHİ 19.05.2017 14:29

Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) madende çalışan 35 yaşındaki girişimci Caner Altuntaş'a 2013'te seminom (testis) kanseri teşhisi konuldu. Doktorların tedavi sürecinde organik ürünlerle beslenmeyi önerdiği Altuntaş, solucan gübresiyle üretilen sebze, meyve ve yeşilliklerin doğal olabileceğini öğrenmesi üzerine Antalya'dan organik ürünler sipariş etmeye başladı. 

Zaman içerisinde sağlık durumu iyiye giden fakat ürünleri almakta maddi açıdan zorlanmaya başlayan Altuntaş, "Madem solucan gübresi bu kadar yararlı, ben niye bu işi yapmayayım" diyerek organik solucan gübresi üretmeye başladı.

Yaklaşık 3 yıldır solucan gübresi üreten ve iki kişiye de istihdam sağlayan Altuntaş, "sihirli bir değnek" olarak tanımladığı gübreyle üretilen doğal ürünlerle hem insanlara faydalı olmayı hem de işlerini büyüterek daha çok kişiye istihdam sağlamayı amaçlıyor. 

"Solucan gübresinin değdiği her şey sihirli bir değnek." diyen Altuntaş, şunları söyledi:

"Tamamıyla toprağı, doğayı, insanları ve hayvanları kendi sağlığına kavuşturucu sihirli, mucizevi bir gübre olduğu kanısındayız. En büyük hedefimiz kendi ürünümüzü kendimiz yetiştirmek, doğal şekilde insanlığa faydalı olmak. Her şerde bir hayır olduğu gibi bu rahatsızlıkta da bir hayır oldu. Solucan gübresiyle tanıştım. Doğaya, insanlığı katkıda bulundum ve bu işin gelişmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım. İnşallah ömrüm vefa ettikçe devam edeceğim."

Altuntaş, yılda 150 ton solucan gübresi satışı yaptığını dile getirerek bu işe gönül veren herkese kapısının açık olduğunu ve elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağını kaydetti.