herseybusepette
Lalegül TV

12 Aralık 2018, Çarşamba

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 26 Mart 2018, Pazartesi 11:48
Ahmet Mahmut Ünlü

Ahmet Mahmut Ünlü

AKIL DİNDE YETERLİ DELİL DEĞİLDİR.

BÂZI İLÂHİYATÇILARIN “AKLA UYMAYAN ŞEYE İNANILMAZ.” GÖRÜŞÜ İSE DİNSİZLİKTİR - 2 -

Not: Bu yazının ilk kısmı iki ay önce yayınlanmıştı.

Bizlere akıl nîmetini ihsân eden ve akıllarımızı vahye tâbi olma nî- metiyle şereflendiren Yüce Rabbimiz’e sonsuz hamd-ü senâdan, akıllarını vahye tâbi kılan Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e, Ehl-i Beyti’ne ve sahâbesine de sınırsız salât-ü selâmdan sonra! 

Aklı ve Kıyâsı Vahyin Önüne Geçirenler Dinsizlerin Ta Kendileridirler

Geride zikredilen îzâhattan anlaşıldığı- na göre; günümüzdeki birçok ilâhiyatçı aklı ve kıyâsı vahyin önüne geçirdikleri için dinden çıkmışlardır.

Nitekim benim tâkip ettiğim bir programda sunucu tarafından bir ilâhiyatçıya: “Hoca efendi, Îsâ (Aleyhisselâm) inecek mi, inmeyecek mi?” diye sorduklarında: “Ben bu konuda bir şey diyemiyorum.” deyince soran kişi: “Nasıl olur, bu kadar mürekkep yaladınız, bu konuda nasıl bir şey diyemezsiniz? Ben de bir şey diyemiyorum, o zaman sizin benden farkınız kalmadı, sizin bir şey demeniz lâzım.” dedi.

Bunun üzerine o ilahiyatçı: “‘Buhârî’, ‘Tirmizî’ vesâir kaynaklarda Îsâ (Aleyhisselâm)ın ineceği zikrediliyor ve bütün hadîs kitaplarında bu konu geçiyor.” diye cevap verdi. Tabî ki bundan sonra artık hocaya bir şey demek düşmüyorsa da, yine de soran kişi: “Peki ya sizin görüşü- nüzü alalım.” deyince o kişi hâlâ: “Ben yine de gelecek diyemiyorum.” dedi.

Bu olacak şey midir?! Değil bir ilâhiyatçı, en câhil bir Müslüman bile böyle konuşamaz! Bunu diyen insan: “Ğayba inanmıyorum.” ve “Rasûlüllâh (Sallâllâ- hu Aleyhi ve Sellem)in verdiği haberi onaylayamıyorum.” demiş oluyor ki bu durum îmanla nasıl bağdaşabilir?!

Oysa Hasen-i Basrî (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edilen hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem): 

“Şüphesiz Îsâ ölmemiştir ve muhakkak ki o, kıyâmet gününden evvel size dönecektir.” buyurmuştur. (et-Taberî, Câ- mi‘u’l-beyân, rakam:7129, 3/288; İbnü Kesîr, et-Tefsîr, 1/322; el-Âlûsî, Rûhu’l-me‘ânî, 1/179)

Ebû Hureyre (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Nefsim (canım) elinde olan Allâh’a yemin ederim ki, elbette adâletli bir hakem olarak, Meryem oğlunun (Îsâ (Aleyhisselâm)ın) sizin aranıza inmesi yaklaşmıştır. O (indiğinde) Salîb’i (haçı) kıracak, hınzırı (domuzu) öldü- recek, cizye (kâfirlerden alman vergi) yi kaldıracak. Mal o kadar artacak ki, kimse onu kabûl etmeyecek, nihayet bir tek secde dünya ve içindekilerden daha hayırlı olacaktır. (Çünkü o dönemde mal verilerek Allâh’a yaklaşmak mümkün olmadığından, Allah-u Te‘âlâ’ya ancak secde ve ibâdetlerle yaklaşmak mümkün olacaktır).”

Sonra Ebû Hureyre (Radıyallâhu Anh): “İsterseniz ‘Andolsun ki Ehl-i Kitap (olan Yahûdî ve Hristiyanlar)dan hiçbiri hâriç olmamak üzere hepsi de (Îsâ (Aleyhisselâm) ın) ölümünden önce (kıyâmete yakın yeryüzüne indiğinde) mutlakā o(nun, Allâh’ın oğlu değil de, kulu ve Rasû- lü olduğu)na inana(rak Müslüman ola) caktır. Kıyâmet gününde ise o onlar aleyhine bir şâhit olacaktır. (Böylece o, kendisini inkâr etmiş Yahûdîlerin ve ona ilâhlık pâyesi vermiş olan Hristiyanların kâfirliğine şâhitlik edecektir).’ (en-Nisâ Sû- resi:158) âyet-i kerîmesini okuyun.” derdi. (el-Buhârî, es-Sahîh, el-Enbiyâ:50, rakam:3264, 3/1272; Müslim, es-Sahîh, el-Îmân:71, rakam:155, 1/135, et-Tirmizî, es-Sünen, el-Fiten:54, rakam:2233, 4/506; İbnü Mâce, es-Sünen, el-Fiten:33, rakam:4078, 2/1363; Ahmed ibnü Hanbel, el-Müsned, rakam:7683, 3/101)

Yine bu hususta Ebû Hüreyre (Radıyallâ- hu Anh)dan rivâyete göre Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem):

“Meryem’in oğlu aranıza inmedikçe kıyâmet kopmaz.” (el-Buhârî, es-Sahîh, el-Mezâlim:32, rakam:2344, 2/875-876) buyurmuş- tur.

Hâl böyleyken adam hâlâ: “Gökte oksijen yok, atmosferde hava yok, Îsâ (Aleyhisselâm) orada nasıl yaşıyor?” diyebiliyor. Böyle bir îmân olabilir mi? Biz Allâh’ın kudretinden bahsediyoruz, adam havadan bahsediyor. Hava nedir? Allâh-u Te‘âlâ istese bir adamı bu dünyâda bile havasız yaşatamaz mı?!

Dolayısıyla Kur’ân-ı Kerîm’de ve hadîs-i şerîflerde geçen bir konu hakkında: “Benim mantığıma uymuyor, öyleyse inanmıyorum.” diyen kâfir olur. Zâten senin mantığın yeterli olsa dîne ne lüzum var, Kur’ân’a, hadise ne lüzum var?! Öyle olsaydı Allâh-u Te‘âlâ: “Hepinize akıl mantık verdim, bir yol tutturun gidin.” buyururdu.

Bu hususta ulemâ şöyle demiştir:

“Dînimiz nakiller (vahiy, âyet ve hadîs) ile sâbit olur, akıllara uygun düş- mesiyle sâbit olmaz.”

Akıl-mantık ise ancak dîni anlamaya ve kavramaya yarar. Yoksa din tesis etmeye ve helâl-haram belirlemeye müsâit değildir. Nitekim Ali (Radıyallâhu Anh) bu mânâda:

“Eğer din(in hükümleri) akılla sâbit olsaydı, elbette mestin altı (tozlandı- ğı için) üstüne nisbeten meshedilmeye daha uygun olurdu. Oysa ben Rasû- lüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)i mestlerinin üstüne mesh yaparken gördüm. (Dolayısıyla burada akıl yürütmedim, ona tâbi oldum.)” buyurmuştur. (Ebû Dâvûd, es-Sünen, rakam:162, 1/42; el-Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, rakam:1386, 1/436; ed-Dârekutnî, es-Sünen, rakam:783, 1/378; İbnü Ebî Şeybe, el-Musannef, rakam:1895, 1/165)

Akıl Vahyi Anlayabilir Lâkin Doğruyu Bulmakta Yeterli Değildir, Öyle Olsaydı Peygamberler Gönderilmezdi

Din İşinde Akıl-Mantık Yetmez, İnsanı Kurtaracak Olan Ancak Sâfiyâne İnançtır

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Nisan Sayısında bulabilirsiniz...

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Semine kaya Semine kaya 30.03.2018 09:38

Hocam Allah'ım sizi başımız 'dan eksik etmesin hocam delailül hayratı Ali Haydar Efendi hz notları ile yazacağınızı söylemiştiniz kaç senedir bekliyorum ne olur yazarmisiniz Allah'ım ömrünü ze bereket versin sağlık sıhhat afiyet versin

Himmet Himmet 24.04.2018 10:20

Allah(Celle Celaluhu) sizden razı olsun hocam...

Murat Sarıhan Murat Sarıhan 02.05.2018 02:26

Rabbim seni başımızdan eksik etmesin.Cennette inşaallahurrahman komşun eylesin amin Allahümme amin.

Ibrahim koçak Ibrahim koçak 14.05.2018 18:59

Hocam Alla(c c) sizin gibi ehli sünnet hocalarin sayisin artırsın.Sizin sayenizde dinimizi öğreniyoruz.Rabbim sizi başımızdan eksik etmesin.Rabbim size sağlık sıhhat afiyetler ihsan eylesin inşeallah

Mehmet ali bayraktar Mehmet ali bayraktar 30.05.2018 09:57

Allah razı olsun hocam rabbim sizi başımızdan eksik etmesin cennetiyle mükafatlandırsın inşaallah

Bir garib Bir garib 06.08.2018 11:45

Hocam Rabbim razı olsun inşallah

NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
22:13 MHP'nin Büyükşehir Belediye adayı geri çekildi
21:33 Katedrale saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var
20:21 Marmaray tren seferlerine geçici süreyle ara verildi
16:51 Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Rize' açıklaması
16:49 Hatay'da askeri araç devrildi! 1 asker yaralı
16:22 İşte Rize Emniyet Müdürü'nü vuran katil
16:05 Cemal Kaşıkçı cinayeti için özel soruşturma ekibi kuruldu
15:50 AK Parti MKYK toplantısı başladı
yukarı çık