herseybusepette
Lalegül TV

23 Ekim 2018, Salı

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 07 Haziran 2018, Perşembe 9:40
Ahmet Mahmut Ünlü

Ahmet Mahmut Ünlü

Ramazan Bayramı Gününün Faziletli Amelleri

Sonsuz hamd-ü senâlar:
﴾يُر۪يدُ الّٰلُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَ يُر۪يدُ بِكُمُ الْعُسْرَۘ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا الّٰلَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ ﴿
“Allâh (yolculuk ve hastalık hâlinde oruç tutmamanızı serbest kılarak) size kolaylık dilemektedir, size zorluk (çıkartmak) istememektedir. (Allâh-u Te‘âlâ bütün bunları açıklamıştır ki, böylece İslâm’ın hükümlerini bilesiniz,) bir de (oruç tutulması gereken günlerle alâkalı) o sayıyı tamamlayasınız ve sizi (râzı olduğu amellere) hidâyet buyurmuş olmasına karşılık (bayramda) Allâh’ı (yüceltici ifâdelerle) tekbîr edesiniz diye. Tâ ki (bu sâyede) siz (sayısız nîmetlerine, özellikle de bu ruhsatlarına karşı Allâh’a) şükredesiniz.” (el-Bakara Sûresi:185’den) kavl-i şerîfinde bizleri bayrama kavuşturması hasebiyle tekbîr getirmeye ve Zâtı’na şükretmeye dâvet eden Allâh-u Zü’l-Celâl’e âittir.
Nihâyetsiz salât-ü selâmlar da Ebû Hureyre (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîflerinde:
عَنْ أبَ۪ي هُرَيْرَة رَضِيَ الّٰلُ تَعَالٰى عَنْه قَالَ: قَالَ رَغِمَ رَسُولُ الّٰلِ صَلَّى الّٰلُ تَعَالٰى عَليَْه وَسَلمََّ أنَْفُ رَجُلٍ دخََلَ عَليَْه رَمَضَانُ ثُمَّ انْسَلَخَ قبَْلَ أَنْ يغُفَْرَ لَهُ
“Ramazan kendisine ulaşıp da günahları affedilmeden ondan çıkan kişinin burnu toprağa sürtsün.” (et-Tirmizî, es-Sünen, ed-De‘avât:101, rakam:3545, 5/550) buyurarak bizleri bu aydan affolunmadan ayrılmamamız
husûsunda îkâz buyuran Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in, Ehl-i Beyti’nin ve sahâbe-i kirâmının üzerine olsun. Âmîn!
Kıymetli okurlarım! Ramazan ayının son iftarından sonra birçok Müslüman’ın rehâvete kapıldığı bayram gecesi ve gününde, bizler zikir ehlinden olabilmek için bayram gecesi ve günü hakkında vârid olan fazîletli amelleri yapmaya gayret edelim.

Rabbimiz imtihan diyârı şu dünyâ hayâtımızda cümlemize tevfîkini yâr eyleyip bu bayrama vâsıl kıldığı gibi Zât-ı Pak-i Sübhâniyyesi’nin vuslatıyla da müşerref eylesin ve Hacı Bayrâm-ı Velî (Kuddise Sirruhû)nun hakîkî bayramlara nâil olma hakkındaki:
“Bayramım imdi, bayramım imdi, Bayram edersin Yâr ile şimdi.
Hamd-ü senâlar, hamd-ü senâlar, Yâr ile bayram kıldı bu gönlüm.”
dizeleriyle yazımıza başlayalım. Bu yazımızda sizlere bayram gecesi ve gününün vazîfelerini nakledeyim ki bayram kutlarken câhillik yaparak kendimizi zarâra uğratmayalım.

..........

Bayram Gecesi Kılanın Bütün İnsanlardan Fazla Günahı Olsa da Secdeden Kalkmadan Bağışlanacağı Bir Namaz

BAYRAM GECESİ OKUNACAK BİR DUÂ

BAYRAM GECESİ OKUNACAK TEKBİRLER VE SABAHINDA YAPILACAK VAZÎFELER

Bayram Ziyâretinde Mezarlıklarda Okunacaklar

Ölünün Kabrinde 3 Kere Okununca Kıyâmete Kadar Azâbı Kaldıracak Bir Duâ

BAYRAM GÜNÜNÜN ZİKİRLERİ

...........

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Haziran Sayısında bulabilirsiniz...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
17:55 ABD'den yeni Kaşıkçı açıklaması
15:48 İngilizler duyurdu! Kaşıkçı'nın cesedi bulundu
15:40 Kral Selman'dan Kaşıkçı açıklaması
15:29 İsrail Batı Şeria'da bir okulu yıktı
15:25 Verem hastalığını tedavi edecek yeni yöntem
15:24 Bakan açıkladı: Bomba üretim tesisi ele geçirdik
14:47 Erdoğan'ın açıklamaları sonrası ilk destek!
14:34 Tebûk Seferi....
yukarı çık