herseybusepette
Lalegül TV

13 Aralık 2018, Perşembe

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 04 Aralık 2018, Salı 11:41
Ahmet Mahmut Ünlü

Ahmet Mahmut Ünlü

Vehhâbîlere Bile Rahmet Okutturan Bazı İlâhiyatçıların ...

Vehhâbîlere Bile Rahmet Okutturan Bazı İlâhiyatçıların Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Hakkında “Mevlânâ” ve “Seyyidinâ” Gibi Tâbirler Kullanılamaz” Şeklindeki Bâtıl Görüşlerine Reddiye -2-

Cümle hamd-ü senâlar:

﴿لِتُؤْمِنُوا بِاللّٰهِ وَرَسُولِه۪ وَتُعَزِّرُوهُ وَتُوَقِّرُوهُۜ ﴾

(Biz Rasûlüllâh(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)i size) Allâh’a ve Rasûlü’ne îmân edesiniz, ona (Rasûlüllâh(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e) yardım edesiniz ve ona tâzîmde bulunasınız (saygı gösteresiniz) için (gönderdik).”(el-Feth Sûresi:9) buyuran Allâh-u Te‘âlâ’ya mahsustur.

Nihâyetsiz salât-ü selâmlar Mikdâm(Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte: 

عَنِالْمِقْدَامِرَضِيَ اللّٰهُ عَنْهُ قَالَ: قَالَرَسُولُاللّٰهِصَلَّىاللّٰهُ عَلَيْهِوَسَلَّمَ: «أَنَاأَوْلٰىبِكُلِّمُؤْمِنٍمِنْنَفْسِهِ،وَأَنَامَوْلٰىمَنْلَامَوْلٰىلَهُ.»

“Ben her mümine kendi canından daha yakınım. Mevlâsı (hâmîsi ve koruyucusu) olmayanın mevlâsı benim.”(Ebû Dâvûd, es-Sünen, rakam:2900, 3/123; parantezdeki mânâ için bkz.: el-Münâvî, et-Teysîr, 1/206; Feyzul-Kadîr, rakam:1447, 2/100)buyuran Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in ve kendisine yaptıkları hitaplarda ve ona okudukları bütün salât-ü selâmlarda ona “Seyyidinâ” ve “Mevlânâ” gibi tâbirlerle tâzîmde bulunan Ehl-i Beyti’nin ve tüm sahâbesinin üzerine olsun.

Bir önceki yazımızda Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e namaz içinde “Seyyidinâ” denilmesine îtirâz eden İbni Teymiye kafalı Vehhâbîlere ve namaz dışında bile Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) hakkında “Seyyidinâ” gibi hürmet ifâde eden tâbirlerin kullanılmasının câiz olmadığını söyleyerek dalâlette Vehhâbîleri de sollayan bazı İlâhiyatçılara reddiye mâhiyetinde birçok delil serdetmiştik.

Gerçi Vehhâbîler bu tâbirlerin namazın hâricinde kullanılabileceği görüşünde iseler de diğerleri namaz dışında da bu hürmet ifâdelerinin kullanılamayacağını söylemektedirler.

Onların bu hususta ilimleri yoksa da diğer bâzı bilmiş kimselerin, şerhlerini araştırmaksızın delil diye ortaya attıkları hadîs-i şerîfleri arasıra dile getirdiklerini müşâhede etmekteyiz. Bu yüzden bu konuda zâhirî ifâdelerinde engelleyici beyanlar bulunan bâzı hadîs-i şerîfleri şerhetmeyi münâsip gördük.

Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Başkaları Hakkında “Seyyid” Tâbiri Kullanmışken Kendisi Hakkında Bunu Engellediği Düşünülemez

Şu bilinmelidir ki; Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) kendisi dışında bulunan bâzı kimseler hakkında “Seyyid” tâbirini kullanmıştır.

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Aralık Sayısında bulabilirsiniz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
16:18 İstanbul'da bomba alarmı! Adliye binası boşaltıldı
15:57 İngiltere'de kritik gelişme! İstifa depremi
15:31 İzmir'de kimyasal gaz alarmı!
15:14 Hakkari'de yıldırım düştü! 6 asker yaralı
14:20 Bakan Koca'dan tren kazası hakkında açıklama
14:06 Tren kazasıyla ilgili 3 TCDD personeli gözaltında
14:00 Zonguldak'ta heyelan nedeniyle 11 ev boşaltıldı
13:39 Ankara için kar uyarısı
yukarı çık