herseybusepette
Lalegül TV

11 Aralık 2018, Salı

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 08 Ağustos 2018, Çarşamba 11:43
Hüsamettin Vanlıoğlu

Hüsamettin Vanlıoğlu

KUR’AN-I KERİM ÖĞRENMEK, OKUMAK VE DİNLEMEK

Allah Teâlâ’ya sonsuz hamd, onun Resulüne ve Resulüne tabi olan al, ashab ve ümmetine selat-u selam olsun.

“Kim ki Kur’an bilmedi sanki dünyaya gelmedi” sözünden de anlaşılacağı üzere Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek, okumak ve öğretmek büyük bir ibadettir. 
Hz. Osman'dan (Allah ondan razı olsun) rivayete göre Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: "Sizin en hayırlınız, Kur'an-ı öğrenip ve öğretendir"  
Namazda kıraat yapmak namazın olmazsa olmaz olan rüknü olduğundan namaz ile sorumlu tutulan her bir Müslüman'ın namazı sahih olacak kadar Kur'an-ı Kerim'den ezber yapması farz olur. Buna göre; Fatiha'yı şerif suresi ve zamm-ı sure sayılacak bir miktar Kur’an-ı Kerim ezber yapmak gerekir.
Ayrıca Müslüman toplumunun, kendi aralarında yeterli sayılacak miktarda Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezberleyen hafızlar yetiştirmeleri farz-ı kifayedir.
Nafile ibadete nispetle Kur'an-ı Kerim okumak daha üstündür. Kur'an-ı Kerim’i sesli okumak riyadan uzak kalmak şartıyla sessiz okumak ve dinlemekten daha faziletlidir.
Kur’an-ı Kerimi okumak sünnet, dinlemek farz-ı kifayedir. Buna göre başka işlerle meşgul olan kişilerin yanında yüksek sesle Kur’an okumak doğru değildir. Zira böyle bir durumda dinlemeyenler değil okuyan günaha girer. 
Kur'an-ı Kerim okumanın mekruh olduğu bir vakit yoktur. Ancak, namaz kılmanın mekruh olduğu vakitlerde; dua, tespih ve salât-u selam ile meşgul olmak Kur'an-ı Kerim okumaktan daha faziletlidir. Yani Kuran-ı Kerim okumayı özellikle bu vakitlere bırakmamak gerekir. Bu vakitlerden önce veya sonra okuyup bu vakitlerde diğer tespih, dua ve salât-u selamla gibi ibadetlerle meşgul olmak güzel görülmüştür. 
Ezberlemiş olduğu bir ayet veya bir sureyi, yüzünden dahi okuyamayacak şekilde unutmak büyük günahlardandır.
Böylesine değerli, şerefli ve hikmetli bir Kitap'tan istifade etmenin ilk yolu onu okumaktır. Kur'an okumanın fazilet ve sevabı hakkında varit olan birçok ayet-i kerime ve hadis-i şerif, onu tilavet etmeyi teşvik ederek, dünya ve ahirette insana kazandıracaklarını beyan etmiştir.
Kur'an-ı Kerim, Allah kelamı olduğu için onu okurken riayet edilmesi gereken bir takım edepler vardır. Bunlardan bazıları;

1)    Kur’an-ı Kerim okurken kişi, tam anlamıyla kendini toplamalı tüm dikkatini ona vermeli ve teslimiyet içinde olmalıdır. Kur'an bütünüyle insanların düşünüp ibret almalarını ve böylece sırat-ı müstakim üzere bir hayat yaşamalarını temin etmek için gönderilmiş hikmet dolu bir kitaptır. Bu yüzden Kur'an okumak isteyen kimse, Onu tilavete başlamadan önce kalbini bütün önyargı ve şüphelerden arındırmalı, Allah Kelamı olduğunu hatırda tutarak tam bir teslimiyet ve teveccühle Kur'an'a yönelmelidir.  
2)    Abdest alınmalıdır.
Allah Teâlâ şöyle buyurur:  “Ona, ancak tertemiz olanlar dokunabilir.” 
Bundan dolayı abdesti olmayan kimsenin ezberinden Kur'an okuması caiz olsa da ona dokunması caiz değildir. Abdestsiz ezberden Kur'an okumak mekruh olmasa da abdestli olarak okumak müstehabtır. 

...

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Ağustos Sayısında bulabilirsiniz

  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
16:51 Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Rize' açıklaması
16:49 Hatay'da askeri araç devrildi! 1 asker yaralı
16:22 İşte Rize Emniyet Müdürü'nü vuran katil
16:05 Cemal Kaşıkçı cinayeti için özel soruşturma ekibi kuruldu
15:50 AK Parti MKYK toplantısı başladı
15:45 Netanyahu'dan Batı Şeria'daki İsrail işgalinin devam edeceği açıklaması
15:33 Meteoroloji'den 32 il için kar uyarısı
15:28 Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi şehit oldu
yukarı çık