herseybusepette
Lalegül TV

14 Aralık 2018, Cuma

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 25 Eylül 2018, Salı 10:12
Hüseyin AvniKansızoğlu

Hüseyin Avni Kansızoğlu

Garâbet dünyâsının hilkat garîbesi müslümanımsıları

Besmele, hamd ve salat u selamdan sonra..

Kendinizi iyice bir zorlayın.. Tıbba ve tabiplere şiddetle karşı ve düşman bir doktoru hayal ve tasavvur edin.. Edebiliyor musunuz?!. Keza fizik, kimya, heyet/astronomi, hisap/matematik, hendese/geometri ve diğer dünya ilimlerine ve bunların âlimlerine şedit muhalif ve düşman olan yine bu ilimlerin âlimlerini bir düşünün.. Düşünebiliyor musunuz?!. Dediğimi becerebildiyseniz, güzel..

Ne korkutucu, ne ürkütücü, aynı zamanda da ne saçma, değil mi?!. Bir de bunların, düşmanı oldukları bu ilimleri ve âlimlerini birilerine okutup anlatma iş ve mesleğiyle meşgul olmalarını, geçimlerini bundan temin etmelerini zihninizde şöyle bir canlandırma gayreti gösterin.. Sahi, elinizden geliyor mu?!.. Geliyorsa, yine iyi..

Ne haince yahut ne ahlaksızca veya aptalca ve acı, değil mi?!. Ya, müctehidlere ve mezheplere karşı ve düşman fıkıhçılar?!., Sahabe radıyallahuanhuma,hatta Efendimiz sallallahu aleyhi vesellememuarız ve düşman hadisçiler?!. Allah'a ve Kitab’ınakarşı ve düşman tefsirciler?!.

Üstelik geçimlerini bunlardan karşılamalarına, karınlarını aksırıncaya kadar, tıksırıncaya kadar tıka basa şunlar sayesinde doldurmalarına rağmen onlara şiddetle karşı ve düşman olmaları!. Bunları hayal edip kafanızda canlandırmanıza lüzum yok.. Boşuna zorlanmayın, manzara olanca açıklığıyla önünüzde!.

Peki, bunlara hiç mi bir şey söylenemeyecek?. Neden?.. Politik veya derin iradenin onlara temin ettiği masumiyet zırhına büründükleri yahut başka birileri bu zırhı onlara meccanen giydirdiği için mi?. Yok canım, ortada -ciddi bir tıbbî rahatsızlık veya aptallık yoksa- dehşetli bir hainlik yahut ahlaksızlık var.. Hem kendileri, hem himayecileri, hem de onlara toz kondurmak istemeyenbaşkaları yanıyla..Sadece bir yanıyla değil, her yanıyla..

Osmanlının -ömrü Cumhuriyet devrine sarkan ve bir nice güzel eseri bulunan- son büyük âlimlerinden MahmûdEs’adSeydişehrî isimli zat, “Şeriat-i İslamiyye ve Mister Karlayl” namıyla kaleme aldığı eserinde şöyle der:

 “Ben, Dîn-i İslâm aleyhinde ğarazkârâne (kötü maksatlı) bir lisan ile kitab yazan muârizînin (İslâm’a itiraz edenlerin) i’tirâzâtından (itirazlarından) korkmam; lâkin dost suretinde (Müslüman gibi) görünüp de Din-i İslam’ı takdis ederek kitab yazan muharrirlerin lisân-ı mülâyim (yumuşak bir dil) ile dermiyân ittikleri (ortaya attıkları) intikâdâtdan (tenkıdlerden) havf ederim (korkarım)..Çünki, ğarazkârâne yazılan bir kitab hiçbir Müslüman’ın zihnini tahdîş edemez (karıştıramaz). Hâlbuki dostâne (dostça) yazılan eser, hakikat-i İslâmiyyeyemuttali olmadığı (İslami hakikatleri bilmediği) halde o lisana vakıf olan bir (o dili bilen) gencimizin eline geçer ise ona şüphe ilkâ edebilir (atabilir).”[1]

Sözü edilen bu korkulacak hal ve vaziyet, şimdilerde birilerince bir şekilde şer odaklarının işbirlikçisi yapılan ve Ümmet’in başına bela edilen akademisyenlerde ve kalem erbabında fazlasıyla mevcuttur. Açık Kur’ân düşmanları Turan Dursun, Aziz Nesin, Çetin Altan, Attila İlhan hangi Müslüman evladına ne kadar zarar verebildi?Tabî ki zaten canı ekşili isteyen sapmaya dünden teşne ve meyyal olanlar çizdiğimiz bu dairenin dışındadırlar.

Mahmud Esad’ın dediği hakikaten çok doğru. Lakin Mister Karlayl dahi onun haklı olarak korktuğu o sinsilerden biri. Böyle olmasına rağmen merhum bu kitabında yine hala ona laf yetiştirmeye çalışıyor. Bu ise cidden düşündürücü ve ürkütücüdür.. Bilmem, belki de o da bencileyin daha ziyade başkaları için yazmıştı..

Öteden beri ısrarla söyleye geldiğimiz ve üzerine ehemmiyetle parmak bastığımız bir husus da şudur:

Küfür cephesinin dünden bugüne bizzat kendi malı olan veya birilerinden satın aldığı yahut kiraladığı veyahut da kendini meccanen onlara adayıp hizmetçi yapan silahşörler ve kalemşörler var.Bunların çok ama çok mühim ve haddinden fazla göze batacak kadar açık bir mümeyyiz vasıfları mevcuttur: Kasten ve haince -dönüşü neredeyse olmayan- yanlış otobanlara sokulmaları veya o yollara -akıl hafiflikleri yahut dini zayıflıkları icabı- bir şekilde kendileri girmeleri.. Ayrıca birçok sebeple ve bu yüzden dil ve mantık bilgisinden -azıcık da olsa- bir nasip sahibi olmamaları. Hatta büyük nispette kendi iradeleriyle mâruz kaldıkları güçlü bombardımanlar ve tahripler sebebiyle mukayese, fikir ve muhakeme istidat ve kabiliyetlerini dahi neredeyse tamamen yitirmiş olmaları.

İslâm Dinini cehl-i mürekkep (bilmediği bir hususu kesin biliyorum zannetme) seviyesinde olan bilmeme musibetleri bu beladan çok ama çok sonra gelir. Onlar daha ziyade bu noktalarda boşluğa düşer ve uçuruma yuvarlanırlar ama ekseriya bunun farkına bile varmazlar. İşte bundan dolayı onlara bu yanlarını gösterip hatırlatanlara, yüzlerine ayna tutulduğu zaman çirkinlikleri kendilerine gösteriliyor düşüncesiyle çılgına dönen ve ne yapacağını şaşıran maymunlargibi hatta onlardan daha çok kızıp köpürürler.

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Ekim Sayısında bulabilirsiniz

 

[1]     “Şeriat-i İslamiyye ve Mister Karlayl”, (s. 3-4), Cemal Efendi Matbaası, 1315


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
21:31 TSK'dan Sincar'a harekat
20:29 Kral Kızı Barajı'nın kapaklarından biri aşırı yağış dolayısıyla koptu
19:13 Afrin'de bir Türk askeri hayatını kaybetti
19:12 Ankara'daki tren faciasında ölenlerin isimleri belli oldu
18:35 TSK Tel Rıfat'ı vuruyor! Çok sayıda terörist öldürüldü
18:33 Tren kazasına ilişkin Bahçeli'den açıklama
16:18 İstanbul'da bomba alarmı! Adliye binası boşaltıldı
15:57 İngiltere'de kritik gelişme! İstifa depremi
yukarı çık