herseybusepette
Lalegül TV

13 Aralık 2018, Perşembe

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 04 Aralık 2018, Salı 11:31
Hüseyin AvniKansızoğlu

Hüseyin Avni Kansızoğlu

“ÖLÜLER, DİRİLERİ İŞİTMEZLER” DİYENLER VARMIŞ, SAHİDEN ÖYLE Mİ?

Besmele, hamd ve salat u selamdan sonra..

Emil Fake tarafından yazılıp Ahmed Hidayet namındaki bir Osmanlı vatandaşının tercüme ettiğiİnitiationPhilosophiqueisimli eser,Türkçe’yeYeni Felsefe Tarihiismiyle çevrilmiş.

Mütercimin dediğine göre Felsefe Rehberi veya Felsefe Medhali (Felsefeye Giriş) biçiminde tercüme edilmesi de mümkünmüş.. Hatta onu MeşhurFilozoflar diye de tercüme etmeyi tercih ettiğini ifade etmiş ise de her nasılsa bunun da başına Yeni Felsefe Tarihi ilavesi de yapılmış.İşte bu kitapta E. Renan[1] namındaki o azılı İslam düşmanı Fransız filozofunu yahut tarihçisini ve edibini tanıtmaya şu sözleriyle başlıyor:

“Renan, almış olduğu ruhban terbiyesine, dini anane (gelenek) merbutiyetine (bağlılığına) rağmen tamamıyla bir isbatiyeci (pozitivist) bir feylesûfdi (filozoftu.) Ulûm u funûndan (ilimler ve fenlerden) başka bir şeye inanmıyordu. Ona bazen Hıristiyan isbâtiyeci de derler. Şair olması dolayısıyla mâbadettabia’ya (metafiziğe) karşı bir za’f duyuyor ve ondan vazgeçemiyordu. Bu müşkil vaziyetten ancak şu şekilde yakayı sıyırdı.

Mâbadettabîîtasavvurâtın birer rüyadan ibaret olduğunu söylüyor; fakat bir türlü bu rüyalara dalmaktan kendini men edemiyordu. Bu şekildeki faaliyet-i fikriyesi neticesinde Allah’ı, lâyemûtruh’u, ahirethayatı’nı, ebediyet’i, yaratmaveibda keyfiyetini başka isimlerle tevsîmiderek (isimlendirerek) yeniden meydana çıkardı. Yalınız, onun fikrince Cenab-ı Hakkilahî bir fikir’den ibaretti. Beşeri hadiselere O’nun (Allah’ın) karıştığını iddia edenlere karşı tahammül edemezdi!.”[2]

Sizin anlayacağınız, dünya işlerine -değil peygamberi- Allah’ı bile karıştırmak istemeyen seküler kafalı bir Hıristiyan idi!Çok ama çok garip değil mi?!!.Her nasılsa hem Hristiyan, hem de isbâtiyeci (pozitivist) olabilmiş!.Tıpkı bizim ecnebi irtibatlı yerliler gibi..Birbirlerine ne kadar da benziyorlar, değil mi? Kalbiyle Hıristiyan, aklıylapozitivist..(Yahut kalbiyle Müslüman, beyniyle imansız ve inkârcı..) Öyle ki, Allah,ahiretve sair dini mefhumlar ona göre olduklarından tamamen farklı şeyler..

 

[1]     Bu alçağın İslam’a sövmesi karşısında, zamanının Osmanlı edibi sarhoş Namık Kemal bile galeyana gelip o meşhur Renan Müdafaa Namesi isimli eserini yazmıştır. Bu eseriyle beynine inen çekiçler gibi cevaplar vermiştir.. Hayrettin Bey amcanın mason Üstad-ı A’zam’ıEfgani ise, E. Renan’ın iftira ve sövgülerine karşı kaleme aldığı sözüm ona reddiyesiyle(!) sadece dediklerini kabul ve teslim ederek karşısında el ovuşturmakla iktifa etmiştir.. Meraklılara duyurulur.. Bilinmesinde fayda vardır..

[2]     Emil Fake, Yeni Fesefe Tarihi/Meşhur Feylesûflar (174), Ahmed Kâmil Matbaası,1927

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Aralık Sayısında bulabilirsiniz

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
16:18 İstanbul'da bomba alarmı! Adliye binası boşaltıldı
15:57 İngiltere'de kritik gelişme! İstifa depremi
15:31 İzmir'de kimyasal gaz alarmı!
15:14 Hakkari'de yıldırım düştü! 6 asker yaralı
14:20 Bakan Koca'dan tren kazası hakkında açıklama
14:06 Tren kazasıyla ilgili 3 TCDD personeli gözaltında
14:00 Zonguldak'ta heyelan nedeniyle 11 ev boşaltıldı
13:39 Ankara için kar uyarısı
yukarı çık