24 Şubat 2018
Hüseyin Gülerce
köşe yazarı, öğretmen, kitap yazarı. Star Gazetesi'nde yayın hayatına devam etmektedir.
ALINTI YAZAR

CHP, Meclis’e sunulan AK Parti ve MHP’nin seçim ittifakı teklifine çok sert tepki veriyor. Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve referandumu savunanlar, ‘koalisyon dönemi bitecek' diyorlardı. Şimdi bu yaptığınız ne? Hani bitecekti koalisyonlar dönemi?” diyor.

Sayın sözcü ya demogoji ve mugalâta yapıyor, ya da genel başkanı Kılıçdaroğlu gibi hala Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlayamıyor demektir.

Hatırlarsanız Sayın Kılıçdaroğlu da, adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi olan yeni sistemde; Başbakanlık kurumu, başbakanlık makamı olmadığı halde, referandumda ‘Hayır’ çıkması için kafa karıştırmaya çalışırken, “ya başbakan ve cumhurbaşkanı ayrı partilerden olursa...” demişti.

Bir daha tane tane anlatalım ki, Cumhur ittifakının bir koalisyon olmadığı anlaşılsın.

Hala bu yılın 15 Temmuz’unda erken seçim iddiasını sürdürenler varsa da, 3 Kasım 2019’da iki sandıklı bir seçim var. Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanı seçimi...

Cumhurbaşkanı seçimi, Sayın Erdoğan’ın seçildiği 10 Ağustos 2014 seçiminden çok farklı. Çünkü bu defa seçilecek Cumhurbaşkanı aynı zamanda hükümetin de başı olacak.

Yeni hükümeti, seçilen Cumhurbaşkanı kuracak. Seçildikten sonra 3-4 Başkan Yardımcısı ve bakanları atayacak. Yardımcıların ve bakanların milletvekili olmama şartı da var.

Demek adına........

28 Şubat bombası

22 Aralık 2017

Şimdi iyi dinleyin

16 Kasım 2017

Aksakallı Paşa ve TSK

22 Ağustos 2017

Kimdi o şehitler

14 Temmuz 2017

Gülen kıstırıldı

18 Mayıs 2017

Acımak mı, kime?

12 Mayıs 2017