herseybusepette
Lalegül TV

26 Eylül 2018, Çarşamba

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 26 Mart 2018, Pazartesi 11:54
Mustafa Özşimşekler

Mustafa Özşimşekler

“Bu Allah’ın yoludur”

“Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” (Hûd: 112) âyet-i kerimesi nâzil olduğunda, Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):

“Hûd Sûresi Beni ihtiyarlattı.” buyurdu.

Efendimiz’in mübarek saç ve sakalında o güne kadar bir tane bile beyaz tel yok iken, bu âyet-i kerime nazil olduktan sonra emrin ağırlığı ve zorluğu sebebiyle, saçında ve sakalında beyazlar görülmeye başlandı.

Oysa Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in ahlâkı Kuran’dı. Yani Kur’an ne emrediyorsa O’nun hayatında var, neden nehyediyorsa O’nun hayatında zerre kadar yoktu. Dolayısıyla eğer Kur’an-ı kerim “Emrolunduğun gibi dosdoğ- ru ol” buyurduysa, hiç şüphe yok ki Efendimiz öyleydi. Nitekim Rabbimiz bir âyet-i kerimede:

“…Muhakkak ki Sen dosdoğru bir yol üzerindesin.” (Zuhruf: 43) buyurmuştur.

Peki böyle olmasına rağmen Allah-u teala’nın bu hitabı O’nu neden ihtiyarlatmıştı?..

Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i böylesine etkileyen şey, aslında âyetteki istikâmet emrinin Kendisiyle ilgili olan kısmından ziyâde, ümmetiyle yani bizimle alakalı olan kısmıdır. Çünkü âyeti kerimenin devamında şöyle buyrulmaktadır:

“…Seninle beraber bulunan ve tövbe etmiş olanlar da dosdoğru olsunlar…”

Dosdoğru olabilmek için en doğruyu örnek almalı

Rabbimiz “dosdoğru ol” buyurmuyor da, “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” buyuruyor. Yani hiç kimse kendi aklına, anlayışına ve kendi ölçülerine göre değil, emrolunduğu gibi dosdoğru olmalıdır. Âmiyâne tabirle işini kitabına uydurmayıp, bizatihi kitaba uymalı, Allah’ın koyduğu kurallara, Resûlüllah’ın beyan ettiği ölçülere göre hareket etmelidir.

Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bizler için numûne-i imtisaldir. Her konuda olduğu gibi “doğruluk” konusundaki örneğimiz de O’dur. Bâtıl yolların, yanlış fikir ve akımların her zamankinden çok daha fazla olduğu günümüzde sırât-ı müstakimden ayrılmadan, sapmadan-sapıtmadan cennet yolunda yürüyebilmek için mutlaka Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in yolunu takip etmek lazımdır. Zira O, dosdoğru yol üzeredir.

Peygamber Efendimiz bir gün yere bir çizgi çizdi ve: “Bu Allah’ın yoludur.” buyurdu. Sonra bu çizginin sağına ve soluna birçok çizgiler çizdikten sonra: “Bunlar da yollardır. Fakat bu yolların her biri üzerinde insanları o yola çağıran bir şeytan bulunur.” Buyurdu ve şu âyeti okudu:

“Şüphesiz bu (yol), Benim dosdoğru yolumdur. O halde buna uyun (başka) yollara uymayın. Zira öteki yollar sizi O’nun (Allah’ın) yolundan ayırır…” (Enam 153)

İşte bu dosdoğru yolda yürümeye çalışırken, bize musallat olup Ehli Sünnet çizgisinden saptırmak için fırsat kollayan insan ve cin şeytanları önümüzü kesmeye çalışabilir veya din adına bizlere bambaşka şeyler anlatıp adeta “böğüren buzağı” yapan “Samiriler” karşımıza çıkabilir. Şunu unutmayalım ki;

İnsanı Allah’a götüren ve Allah’a ulaştıracak olan bir tek yol vardır, o da Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in üzerinde bulunduğu dosdoğru yoldur. Bunun dışındaki bütün yollar tıkalı, bü- tün kapılar kapalıdır.

Müjdecim kurtarcım Efendim peygamberim Sana uymayan ölçü hayat olsa teperim!

Kıymetli Lâlegül Dergisi Okurları!

Malumunuz olduğu üzere, 13 Nisan Cuma’yı, 14 Nisan Cumartesi’ye bağlayan gece Mîrac Gecesi’ni idrak edeceğiz. Mevla Teala o geceye ulaşıp ihyâ etmeye cümlemizi muvaffak eylesin.

Şimdiden hepinizin Mîrac Geceniz mübarek olsun, Rabbim bizlere rûhânî mîraclar nasip ederek, kıldığımız namazlarımızı mîrac eylesin.

Amin!

Fi emanillah!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
20:20 AK Parti ve MHP ittifak için anlaştı!
19:30 Başkan Erdoğan Çipras ile görüşüyor
19:02 Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuşma yaptı
16:52 Sedanur'un ölümüyle ilgili çok kritik gelişme
16:39 BM Genel Sekreterinden reform çağrısı
16:12 Erdoğan BM Genel Kurulu'na hitap edecek
15:55 Deyrizor'da YPG/PKK-DEAŞ çatışması sürüyor
15:15 İran'da mayın patladı: 2 ölü
yukarı çık