herseybusepette
Lalegül TV

16 Kasım 2018, Cuma

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 26 Ekim 2018, Cuma 9:49
Mustafa Özşimşekler

Mustafa Özşimşekler

İRAN YOLCULUĞU

Geçtiğimiz ay İran’a seyahatimiz oldu. Dört gün gibi kısa bir programdı ama çok müfîd bir seyahatti diyebilirim.Bistam, Nişabur, Meşhed, İsfahan gibi adeta tarih kokan, dünya çapındakinice ulema, suleha, edip ve sanatçıları bağrında barındıran önemli şehirleri gezme fırsatı bulduk.

Aslında tarihi geçmişi olan yerleri, kültür mirasına ev sahipliği yapan şehirleri fırsat buldukça gezip görmek ve ibret almak lazım. Nitekim Kur’an-ı kerim’de şöyle buyruluyor:

“Yeryüzünde gezin dolaşın da (Peygamberlerini) yalanlayanların sonu nasıl olmuş bir görün.” (Enam: 11)

 

Horasan Diyarı

İran, ülkemizin sınır komşusu olan, aynı zamanda dünyanın en köklü uygarlıklarına ev sahipliği yapmış topraklar. Horasan Diyarı… Bu toprakların tarihi geçmişine baktığımızda, kadim kültür ve uygarlıkların adeta beşiği olduğunu görüyoruz. O topraklarda nice devletler, hanlıklar, imparatorluklar kurulmuş ve ömrünü tamamlayınca da yıkılmış... Oraları gezerkeno dönemi tasavvur etmekte zorlanmıyorsunuz, yani hayal gücüne pek gerek kalmıyor. Çünkü o devirden günümüze kadar bozulmadan gelen pek çok eserler ve yapılar mevcut, hala o eski devirlerin izleri silinmemiş öylece duruyor.

O coğrafya,kültürel bakımdan çok zengin, kültür ve uygarlıkların beşiği. Medreselerinden nice hikmet ehli zatlar, dünya çapında alimler, edipler, sanatçılar yetişmiş;

Bîrûnî, Cabir b. Hayyan, Cezerî, Battânî, İmamı Gazali, İbn-i Sina gibi zatlar; Gülü ve Bülbülü ağlatan Hâfız-ı Şîrazî,SâdîŞîrâzî gibi edipler;Evliyaullah’ın büyüklerinden Bayezid-i Bistâmî, Ebu Hasan-ı Harakânî, Ebu Ali Fârmedî,Feridüddîn Attar, Ebu Said Ebu’l-Hayr(Kaddesellahüasrârehüm) gibi gönül sultanları hep burada doğmuş ve yaşamışlar. Kabirleri oralarda… Her biri kendi dalında zirve olmuş bu zatlar, yazdıkları eserleriyle,elde ettikleri başarılarıyla yüzyıllar boyu ilim dünyasına damga vurmuşlar.

Bizansıngözü de hep bu topraklarda olmuş. Hatta Selçuklu sultanı Alparslan, savaştan öncetöre gereği Bizans İmpartoruRomen Diyojen’e elçi gönderip barış teklif etmiş. Fakat Romen Diyojen:

- Sulh müzakerelerini REY’de yapacağım. Ordumu İSFAHAN’dakışlatıp

HEMEDAN’da sulayacağım, diyerek barış teklifini kabul etmemiştir.

Netice olarak, Malazgirt Savaşı’nda ağır bir yenilgiye uğrayan mağrur imparator Romen Diyojen, kendi esir düştüğü gibi, bu toprakları almahayalleri de suya düşmüştür.

İran toprakları, Horasan Bölgesi derin bir tarihi geçmişi olan ve çok zengin bir kültür mirasına ev sahipliği yapan topraklar. Tarihsel, kültürel ve stratejik açıdan önemli bir bölge. Dünyaca ünlü tarihçimiz Prof. Dr. Halil İnalcık:

“Anadolu ve Türk tarihi,  İran'a gitmeden ve İran'ı tanımadan anlaşılmaz” diyor. Yani orası bizim tarihimiz için de önemli. Çünkü Türkler, Orta Asya’dan Anadolu’ya

İran koridorundan geçerek gelmişler. Gazneliler ve Selçuklular İran’da çok önemli bir medeniyet kurmuşlar. Osmanlılar döneminde Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail arasındayaşanan hadiseler,Çaldıran Savaşı galibiyeti gibi tarihi vakıalar, o bölgeyi bizim tarihimiz için de önemli bir hale getiriyor. 

İşte bu kısa seyahatimizde, İran’ın adeta tarih kokan şehirlerini gezip, o diyarlarda medfûn bulunan meşâyıh-ı kirâmın kabirlerini ziyaret etmek nasip oldu. Şimdi bu ziyaretlerimizden kısa kısa bahsedelim.

 

Arifler Sultanı’nı ziyaret

İstanbul’dan uçakla yola çıktık ve önce Tahran’a indik. Oradan da otobüsle Simnan Eyaletinin BistamŞehrine doğru yola çıktık. Zira Seyyidü’t-Taife Cüneyd-i Bağdâdî’nin:

“Veliler arasında Bayezid-i Bistâmî'nin yeri, melekler arasında Cebrail'in yeri gibidir.” Buyurduğu, Arifleri Sultanıorada medfun...

Takriben altı, yedisaat kadar yol gittik ve Bistam şehrine vardık. Tabi bu şehre girince insan ister istemez heyecanlanıyor. Çünkü bu büyük velininhayatını çok dinledik, yazdık, anlattık.

Ama şimdi o büyük Allah dostunun doğduğu yaşadığı, tüm insanlığa feyiz saçtığı beldeye misafir olacağız. Belki de Bayezid-i Bistâmîhazretlerinin ayak bastığı yerlere ayak basıp, yaşadığı bir takım harikulade olayların geçtiği yerleri göreceğiz...

Kabrinin bulunduğu avluya giriş kapısında, kösteklicep saatinin sarkan zinciri gibi, kapının üzerinden sarkan kalın bir zincir vardı. Saltanat alameti olarak koyulmuş olan bu zincir, yıllardır öylece muhafaza edilmiş.

O zincirli kapıdan girdik ve çok geniş bir mermer avlunun son kısmında bulunan kabrine doğru huzurla, edeple yürüdük. Kabrinin başında diz çöküp oturduk ve yâsin-i şerif’ler okuyup rûhunabağışladık. Vatanımıza, İslam vatanlarına, ümmete ve dua isteyen tüm kardeşlerimize topluca dualar edip, manevi huzurunda bulunduğumuz Sultanü’l-Arifîn hürmetine kabul buyurması için Rabbimize niyazda bulunduk. O sırada orada bulunan diğer ziyaretçiler de bizim dualarımıza iştirak edip “amin” dediler.

Kabrin hemen baş tarafında, biraz ileride Bayezid-i Bistâmîhazretlerinin Çilehânesi bulunuyor. Teberrüken o feyizli çilehanesinegirip orada bir müddet huzur üzere kaldık. Gerçekten insanın etkilenmemesi mümkün değil. İçinizi bir sükûnet kaplıyor, adeta feyizlere garkolupmanevi bir atmosfere giriyorsunuz.

Ziyaretimizi bitirdikten sonra Sultanü’l-Arifin’inmanevi huzurundan ayrıldık. Ve kendisinden sonra silsile-i emaneti tevdi ettiği Ebu Hasan-ı Harakânî hazretlerinin kabrini ziyaret etmek üzere, Bistam’ayakın bir yer olan Harakan’a doğru hareket ettik.

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Kasım Sayısında bulabilirsiniz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
22:03 İstanbul'da 7 üst düzey FETÖ'cü yakalandı
21:38 Sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi yasalaştı
21:10 Düğmeye basıldı! 5 ilde dev operasyon
21:08 İçişleri Bakanı Soylu: Polislere 3600 konusunda söz verdik, bunu yerine getireceğiz
19:20 Cumhurbaşkanı Erdoğan Mahmud Abbas'la telefonda görüştü
16:59 'Kaşıkçı'nın öldürülmesinin büyük bir suç olduğunu kabul ediyoruz'
16:15 Avrupa Adalet Divanı'ndan kritik PKK kararı!
15:58 Rusya'dan şok açıklama! 'ABD fosfor bombaları kullanıyor'
yukarı çık