herseybusepette
Lalegül TV

14 Aralık 2018, Cuma

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 25 Eylül 2018, Salı 10:10
Mustafa Özşimşekler

Mustafa Özşimşekler

Şeytanın Etkili Silahı; “ÖFKE”

Toplumda meydana gelen üzücü ve şiddete sebep olan olayların birçoğu,kontrol edilemeyen öfke patlaması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bir anlık öfke, sinir ve kızgınlığın nice büyük facialara yol açtığını, yuvaların dağıldığını, trafikte basit bir yol verme tartışmasının bile neredeyse ölümlükavgalara sebep olduğunuhaber bültenlerinden üzülerek de olsa sıkça duyuyoruz.

Öfke çok güçlü bir duygudur. Gazap ateşi parlayıp öfke hakim olduğunda akıl uçup gider ve insan sağlıklı olarak düşünemez hale gelir.Bunun neticesinde de kavgalara, kırgınlıklara, aile içi tartışmalara, hatta cinayete sebep olacak çatışmalara kapı açılır. Böylece taraflardan biri mezara, diğeri de hapse giderken geride kalan aileleri de perişan olur. Nitekim atalarımız boşuna; “öfkeyle kalkan zararla oturur” dememişler.

 

“Günümüz şartlarında da öfkelenmemek mümkün değil ki” diyenler olabilir.Aslında haksız da sayılmazlar. Zira yaşadığımız şehir hayatı, trafik keşmekeşi, ekonomik sıkıntılar, aile ile ilgili bir takım problemler vb. insanları stresli, sinirli ve tahammülsüz bir hale getirebilir.

Tabi bununla birlikte, son zamanlarda insanların birbirine karşı da pek saygısı kalmadığını üzülerek görüyoruz. Kalabalık ve kapalı mekânlarda veya otobüslerde yüksek sesle bağıra bağıra konuşanlar, yollarda trafikkurallarını hiçe sayıp insan hayatını tehlikeye atanlar, gerekli gereksiz korna çalıp arabasında yüksek sesle müzik dinleyenler, nezaket bilmeyen kaba-saba, aklına ve ağzına geleni düşünmeden söyleyen, “eleştiri” kılıfıyla karşısındakine hakaret etmeyi marifet zannedenkendini bilmez hadsizlerin çoğaldığı günümüzde,gerçekten de öfkelenmemek kolay değil. Doğal olarak insan geriliyor, strese giriyor, sinirleri yıpranıp tahammülü azalabiliyor.

Ama tüm bunlara rağmen, sakin kişiyi bile çileden çıkartacak olayların yaşandığı bu stres çağında, sinirlenmekteyerden göğe kadar haklı olsak dabu duruma bir çare bulmak, İslam’ın emrettiği doğrultuda öfkesini kontrol altına alabilen hilm ehli yumuşak bir insan olmaya gayret etmek lazımdır.

Çünkü şeytanın en büyük ve etkili silahlarından biri de öfkedir. Kişi hiddetlenip öfkeye kapılınca, şeytan onunla bir çocuğun topla oynadığı gibi oynar ve sonradan pişman olacağı birçok şeyi yaptırır. Yani şeytan, bizim hem dünyamızı hem de ahiretimizi mahvetmek için insânî zaafımız olan öfkeyi, silah olarak kullanır.

 

Öfke kontrolü

Öfke, insanfıtratında potansiyel olarak mevcut olan bir duygudur. Ama insandaki bu öfke potansiyelinin bi’l-fiil davranışa dönüşmesi, kişiden kişiye göre değişir. Bazı kişiler öfkelenmek için adeta bahane ararken, bazıları ise itidalli davranarak bu duygularını dizginlemeyi başarırlar.

Öfke patlaması yaşayıp bunu kontrol edemeyen birçok kimsenin, sakinleşince pişman olduğuna da çok defa şahit olmuşuzdur. Hatta biz bile çok defa bunu yaşamışızdır. “Keşke öyle demeseydim, keşke bu kadar yüksek perdeden tepki vermeseydim” diyerek pişmanlığımızı dile getirmişizdir.

Yani öfke, kabul etsek de etmesek de aslında hayatımızın bir parçasıdır, kontrol edildiği müddetçe de son derece doğal ve sağlıklı bir duygudur. Ancak öfke ateşi tüm benliğimizi kaplayıp kendimize veya çevremize zarar verecek noktaya gelirse,o zaman bu tehlikeli bir hal alır ve bunun mutlaka kontrol altına alınması gerekir.

Tabi “öfke kontrolü” derken bundaki amaç; öfkeyi tamamen ortadan kaldırıp yok etmek değil, içimizde kabaran öfkenin şiddete dönüşmeden yatıştırılması, öfkenin sağlıklı bir şekilde, gerektiği yerde ve dozunda olmasıdır. Zira öfkesinikontrol edemeyen kimse, haklıkonumdayken haksız durumadüşebilir ve geri dönülmesi mümkün olmayan pişmanlıklar ve mahcûbiyetleryaşamasına sebep olabilir.Nitekim atalarımız:

“Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kızarır.” Demişlerdir.

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Ekim Sayısında bulabilirsiniz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
21:31 TSK'dan Sincar'a harekat
20:29 Kral Kızı Barajı'nın kapaklarından biri aşırı yağış dolayısıyla koptu
19:13 Afrin'de bir Türk askeri hayatını kaybetti
19:12 Ankara'daki tren faciasında ölenlerin isimleri belli oldu
18:35 TSK Tel Rıfat'ı vuruyor! Çok sayıda terörist öldürüldü
18:33 Tren kazasına ilişkin Bahçeli'den açıklama
16:18 İstanbul'da bomba alarmı! Adliye binası boşaltıldı
15:57 İngiltere'de kritik gelişme! İstifa depremi
yukarı çık