herseybusepette
Lalegül TV

17 Kasım 2018, Cumartesi

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 26 Ekim 2018, Cuma 9:57
Ömer Faruk KORKMAZ

Ömer Faruk KORKMAZ

Günümüz toplumu ve kadınları camiye gönderme kampanyası

Birtakım vazifeleri yerine getirmesi için dünyaya gönderilen insanoğlunun baş vazifesi yaratılış maksadını bilerek fıtrata uygun hareket etmesidir. Cenâb-ı Hak insanı bir fıtrat üzere yaratmış ve onu muhafaza etmekle insanı mükellef kılmıştır. Bu fıtratı bozmak ve yaratılış gayesini unutturmayı hedef edinen şeytanda yakasını bırakmamıştır insanoğlunun.

Nitekim bir hadis-i kudsîdeCenâb-ı Hak, kullarının tamamını fıtratın aslında bulunan haniflik üzere yarattığını fakat daha sonra şeytanların onları bu yoldan döndürdüklerini, haramı helale çevirdiklerini ve onları şirke düşürdüklerini ifade buyurmaktadır.

Fikri veya ameli sahada düşülen yanlışlıklar ve işlenen cürümlerin ana membaı esasen budur. Yani insanın, şeytanların ağına düşerek fıtrata aykırı şeyler yapması veya yapmaya çalışması… İslâm’ın sahih inanç keyfiyeti ve tahrife uğramamış amelî şeklini aslî hüviyetinden çıkartmayı hedefleyen Modern akımların önemli bir vasıta olarak kullandıkları bir silah oldu artık kadın. Çok değerli bir mücevheri sair taşlara denk olması gerektiği düşüncesiyle mezbeleye atan ahmak misali İslam’ın titizlikle muhafaza ettiği “kadını” yaratılış fıtratına aykırı davranışlara teşvik ederek toplumu topyekûn zihnî ve amelî sahada adeta çöküşe mecbur ermek.

Kadın Erkek Eşit mi?

Fiziksel yapısından ses tonuna, duygu dünyasından düşünce alemine, sahip olduğu fiziksel gücünden suret ve şekline kadar birçok noktada erkekten farklı olan kadının sosyal hayatta kendisine yüklenen misyon açısından erkekle eşit olması hangi mantığa sığar? O halde günümüzdeki kadın erkek eşitliği başlığı altındaki tüm söylemler şeytanın insanoğlunu aslî fıtratından çevirmeye yönelik teşebbüslerinin bir meyvesi sayılabilir ancak. Şuur sahibi varlıklar şöyle dursun kainattaki cisimlerin bile kendilerine çizilen çizginin dışına çıkmaları muhaldir.

Kur’an-ı Hakim: “Güneş, kendisi için belirlenen yerde akar (döner). İşte bu, azîz ve alîm olan Allah’ın takdiridir. Ay için de birtakım menziller (yörüngeler) tayin ettik. Nihayet o, eğri hurma dalı gibi (hilâl) olur da geri döner. Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzerler.”buyurarak ne güneşin ne de ayın birbirlerinin vazifelerini yüklenmelerini muhal saymaktadır. Kur’an’a inanan bir müminin bu ayeti okuduktan sonra şuurlu ve mükellef olarak yaratılmış erkek ve kadının mutlak manada eşit olduğunu savunması mümkün müdür?

Mümin, Allah Teâlâ’nın erkek ve kadına yüklediği vazifeler açısından meseleye bakarak her birine ayrı meziyet ve sorumluluklar verildiği zihniyetini taşır. Kadın erkek arasındaki hukukun korunması ve herhangi bir zulmün meydana gelmemesi Allah Teâlâ’nın her iki cinsiyete çizdiği çerçevenin dışına çıkılmamasıyla mümkündür. Zerre miskali zulmetmeyen Allah Teâlâ onlar için de adaletle hükmetmiş ve fıtratlarına uygun olan şeylerle onları mesul tutmuştur. Bu çerçevenin dışında kalan şeylerin tamamı kadına zulüm olduğu gibi erkeğe de zulümdür. Bu anlamda eşitlikte adalet yoktur fakat adalette eşitlik vardır dememiz mümkündür.

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Kasım Sayısında bulabilirsiniz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ms ms 12.11.2018 17:15

Kadınlar'ı camiiye göndererek fitne çıkarmaya çalışan zihniyet, Ilımlı islam projesine hizmet etmektedir. bulunduğum camiide kadınlar için ayrı oda olmasına rağmen, camii derneği aynı kapıdan camiiye girip çıkartıyor kadınları. Söylediğiniz zaman da artık yaşlı kadınlar bile "erkekler camide namaz kılıyor, kadınlar niye kılmasın!?" diyor! yani kadınların kafasına ve erkeklerin kafasına bu eşitlik safsatasını ekmişler bir kere, sistem kökten yanlış, yangının sıçrama noktalarına su tutuyoruz. halbuki yangının merkezine su tutmamız lazım!

NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
19:53 M. Salih Gözegir Türkiye'ye getirildi
18:34 Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı davasında karar
17:48 Basri Aktepe hakkında yakalama kararı verildi
17:13 AK Parti'de adaylık başvuru süresi uzatıldı
15:57 Şırnak'ta havan topu atışı sırasında patlama
15:21 İstanbul'da AVM yangını: Çok sayıda ekip bölgede
15:09 CHP'den 'Öztürk Yılmaz' kararı
15:03 20 bin öğretmene müjde! Açıklandı
yukarı çık