herseybusepette
Lalegül TV

13 Aralık 2018, Perşembe

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 04 Aralık 2018, Salı 11:35
Ömer Faruk KORKMAZ

Ömer Faruk KORKMAZ

İBN TEYMİYE’NİN TECSİM İNANCI

Buyazımızıda; özellikle günümüzdeki Selefiliğin kökeni sayabileceğimiz ‘İbnTeymiye’ üzerinde biraz durmak istiyorum. Mevcut Selefiliğin ve Vehhâbîanlayışın selefini araştırdığımızda en yakın mercî olarak Muhammed b. Abdilvahhab ve ondan da İbnTeymiye’ye varıyoruz. Bu vesileyle bu yazımızda İbnTeymiye ismi üzerinde durmamız gerekiyor.

Hususen yaşadığımız çağda İbnTeymiye'ninEhl-i Sünnet olduğu,Ehl- iSünnet’e aykırı herhangi bir görüşü olmadığı ve hatta bundan da öte Şeyhülislam olduğu,hidâyet imamlarından bir imam olduğu dillendiriliyor. Hatta bizim cenahtanbirtakım Hoca Efendiler, özellikle de Arap diyarındanber hayat olan veya vefat etmiş bulunanbir kısım Ehl-i Sünnet âlimler kendisinden birçok nakiller yapıyorlar konuşmalarında veya eserlerinde.

“Hikmet müminin yitiğidir, onu nerede bulursa alır”[1] şeklinderivayet edilen hadis-i şerif ulema için geçerlidir. Ulema belki onun güzel ve tercihe şâyan gördükleri sayılı birtakım tespitlerinden bir kısımnakiller yapmıştır. Ancak bu noktada biz nerede durmalıyız?

Üzerinde tefekkür edip çabucak cevabını bulmamız gereken istifham işte budur.Evet, İbnTeymiye’ye karşı duruşumuz ne olmalıdır? Bu noktayı belli başlı birtakım başlıklar altında müzakere edelim ve mevzumuzu tamamlayalım.

Konuya girmeden önce İbniTeymiye’nin usulünden,uslûbundan ve mevzulara yaklaşımındaki genellemeci tavrından bahsetmemiz gerekiyor. İbniTeymiye okurları kendisinin çok ta‘mîmî bir üsluba sahip olduğunu bilirler. Bu üslûbu Mecmu‘u’l-Fetâvâ’sı vb. kitaplarında gayet net bir şekilde müşahede edilebilir. İbnTeymiye birçok görüşünü aktardıktan sonra naklettiği bu görüşün selefin tamamının görüşü olduğunu söyler genellikle.

Hanbelî olduğunu söylediği içinde kimi görüşlerini İmam Ahmed'enisbet eder.Bazı görüşlerini de selefin tanıdık isimleri Şa‘bî, Evzâ‘î, Süfyan b. Uyeyne, Hasen-i Basri, Abdullah b.Mübarek gibi zatlara nispet eder. Savunduğu görüşün hâtimesini degenellikle"عَلَيْهِإجْمَاعُالْأُمَّةِ"/ “Bu görüş üzerinde ümmetin[2], müslümanların[3]icma‘ı vardır” veya “عَلَيْهِإجْمَاعُالصَّحَابَةِ” “Bu görüş üzerinde sahabenin görüş birliği vardır”[4] diyerek yapar.

 

[1]Tirmizi, Sünen, “Kitabu’l-İlm”, No: 2687, İbnMâce, Sünen, Kitabu’z-Zühd, No: 4169, Şihâb el-Kudâî, Müsned, No: 146, İbnAbdilber bu manadaki sözü Hz. Ali t’ nin sözü olarak nakleder. Bkz. Cami’uBeyâni’l-İlmi ve Fadlihi, Daruİbni’l-Cevzî, Suud, 1994, Baskı:I, I/421, No: 622, Ayrıca bu hadis Hz. Ali, İbn Abbas (Radıyallahuanhuma) gibi sahabilerdenmerfu olarak da nakledilmiştir. Sıhhat derecesi için Bkz. es-Sehâvî, el-Makâsıdu’l-Hasene, Daru’l-Kütübi’l-İlmiyye, Beyrut-Lübnan, 2006, Baskı: I, s. 223, Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, Daru’l-Kütübi’l-İlmiyye, Beyrut-Lübnan, I/323

[2] Örneğin Bkz. İbnTeymiye, Mecmuu’u’l-Fetâvâ, Mecma’u’l-Melik Fahd, Suud,1995, XI/364,

[3]İbnTeymiye, Der’uTe’ârudi’l-Akli ve’n-nakl, Cami’atu’l-İmam Muhammed b. Suud el-İslâmiyye, Suud, 1991, Baskı: II, VIII/292

[4]İbnTeymiye, Mecmu’u’l-Fetâvâ, XV/60

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Aralık Sayısında bulabilirsiniz

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
19:13 Afrin'de bir Türk askeri hayatını kaybetti
19:12 Ankara'daki tren faciasında ölenlerin isimleri belli oldu
18:35 TSK Tel Rıfat'ı vuruyor! Çok sayıda terörist öldürüldü
18:33 Tren kazasına ilişkin Bahçeli'den açıklama
16:18 İstanbul'da bomba alarmı! Adliye binası boşaltıldı
15:57 İngiltere'de kritik gelişme! İstifa depremi
15:31 İzmir'de kimyasal gaz alarmı!
15:14 Hakkari'de yıldırım düştü! 6 asker yaralı
yukarı çık