herseybusepette
Lalegül TV

13 Aralık 2018, Perşembe

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 04 Aralık 2018, Salı 11:38
Resul Bölükbaş

Resul Bölükbaş

...BÂZI ÂYETLERİ İSTİHFÂF VE İSTİHZÂ EDENLERİN...

KİTABIMIZ HAZRETİ KUR’ÂN’IN BÂZI ÂYETLERİNİ
İSTİHFÂF VE İSTİHZÂ EDENLERİN CÜRÜMLERİ
İSLÂM AKÎDESİNİ SARSAR HATTÂ YOK EDER

Yüce kitabımız Hazreti Kur’ânâyetleriniüç bölümde mütâlaa etmemiz mümkündür. Bir bölümü geçmiş peygamberler ve bu peygamberlerin ümmetlerinden bahseden kıssalardan ibarettir.

Diğer bölümü ise ahiret âleminden cennet ve cehennemden bahseden geleceğe dâir haberlerden ibarettir.

Bir diğer bölümü ise Cenâb-ı Hakk’ın kendisine halife olarak yarattığı insanların dünya hayatını tanzim eden naslar ki bu naslar da ibadet, ahlak, muâmelat, hukuk ve ukûbattan ibarettir.

Biz Müslümanlar olarak Kur’ân-ı Kerîm’de beyan edilen kıssaları ve gelecekle ilgili âhiretemüteallık haberleri ve dünya hayatında mükellef olan bizlere tanzim edilmiş olan hayat nizâmını olduğu gibi kabul eder ve tümünü tasdik ederiz. Mümin olabilmenin gereği de budur.

Ancak son 21. asırda zuhur eden ve kaynağı sözde ilim adamları olan fitneler yoğun bir şekilde yayılmaktadır. Bu fitnelerin başında olan müsebbipler ise makam ve mevki sahibi olan sözde ulemâdır.

Bu kimseler öncelikle hak mezhepleri ve bu mezheplerin sağlam müçtehitlerini küçümsemek ve eleştirmekle başladılar. Daha sonra kendilerini müçtehit zannettiler ve içtihat şartlarına bakmaksızın yorumlara başladılar. Bunların bâzıları öncelikle sünneti, hadis-i şerifleri eleştirerek,Kur’ân’ın yeterli olacağını savunarak dört olan edille-i şeriyyeyibire indirmek sûretiyleKur’ân’dan başka sünnet, icmâ ve kıyâsı reddederek Kur’ân-ı Kerîm’i indî tefsirlerle tefsir etmek sûretiyle dinimizi bozmakta öne geçtiler.

HattâbâzılarıKur’ân’ı da tahrif etmeye kalktılar şöyle ki; Kur’ân’da var olan kıssalar hakkında “Bunların temsîli ve sembolik” olduğunu bu kıssaların yaşanmış hâdiseler olmadığını iddia edecek kadar ileri gittiler. Böylece Cenâb-ı Hak’tan tenzih edilmesi gereğini hiçe sayarak yüce Allâh’a hezeyan ve hezil (şaka ve kizbi) isnad etmiş oldular. Zira yüce Mevlâ kullarını hidâyete erdirmek için olmamış hâdiseleri temsîlî olarak anlatmasına ihtiyacı yoktur. Allah dilediğini hidayete sevk edebilir.

NahlSûresi (9)

وَعَلَىاللّٰهِقَصْدُالسَّب۪يلِوَمِنْهَاجَٓائِرٌۜوَلَوْشَٓاءَلَهَدٰيكُمْاَجْمَع۪ينَ۟﴿٩﴾

“Doğru yolu göstermek Allah'a aittir. Yolun eğrisi de vardır. Allah dileseydi hepinizi doğru yola iletirdi.” âyetinden de anlaşılacağı gibi Cenâb-ı Hak her şeye kadirdir.

Daha sonra hayatımızı tanzîm eden Kur’ân-ı Kerîm’in muâmelat ve ahkâm kısmına taalluk eden hükümleri topyekûn “Bunlar târihseldir, günümüzde geçerli naslardan ibaret değildir.” demek sûretiyle bu üçüncü bölümden sadece ibadet ve ahlakla alakalı nasları kabul ettiler hatta bunları bileesnetmeye ve zamana göre yorumlayarak kabul etmeye çalıştılar.

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Aralık Sayısında bulabilirsiniz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
19:13 Afrin'de bir Türk askeri hayatını kaybetti
19:12 Ankara'daki tren faciasında ölenlerin isimleri belli oldu
18:35 TSK Tel Rıfat'ı vuruyor! Çok sayıda terörist öldürüldü
18:33 Tren kazasına ilişkin Bahçeli'den açıklama
16:18 İstanbul'da bomba alarmı! Adliye binası boşaltıldı
15:57 İngiltere'de kritik gelişme! İstifa depremi
15:31 İzmir'de kimyasal gaz alarmı!
15:14 Hakkari'de yıldırım düştü! 6 asker yaralı
yukarı çık