10 Aralık 2018, Pazartesi

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 26 Haziran 2018, Salı 12:43
Resul Bölükbaş

Resul Bölükbaş

ROTASI OLMAYAN GEMİ...

Son günlerde bazı ilahiyatçı profesörlerin Din-i Mübin-i İslam’ı ve onun kitabı olan Hazreti Kur’an’ı tağyir ve tebdil etmekte adeta birbiriyle yarışmakta olduklarını görmekteyiz. Yeni bir buluş yapmış olmak için ve böylece kendinden söz ettirmek gayesiyle diplomasıyla mağrur bazı kimselerin, mesnetsiz ve indî mülahazalarla ortaya attıkları beyanlarını duyup şaşırmamak elde değil.

Bu kabilden olmak üzere son günlerde Allah tarafından tayin edilen Ramazan ayını, eylül ayında sabitleştirebileceğimizi ve her sene eylül ayında Ramazan orucunu tutmamızın uygun olacağını pervasızca ilan edenleri görmekteyiz.

Yüce Allah tarafından tayin edilen Ramazan ayı ile oynamak kendisini ay diye tabir edemeyeceğimiz eylül günlerini oruca tahsis etmek; kadına erkek, erkeğe kadın diyecek kadar hezeyandır. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’inde şöyle buyurmaktadır:

Bakara Sûresi (185)

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذ۪ٓي اُنْزِلَ ف۪يهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُۜ وَمَنْ كَانَ مَر۪يضاً اَوْ عَلٰى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَۜ يُر۪يدُ اللّٰهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُر۪يدُ بِكُمُ الْعُسْرَۘ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ ﴿١٨٥﴾

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.”

Bu ayet-i celilede açık bir şekilde Ramazan ayı diye tabir edilmektedir. Yüce peygamberimiz (aleyhissaletü vesselam) bir hadis-i şeriflerinde “Ramazan hilalini gördüğünüz zaman oruç tutun, Şevval hilalini gördüğünüz zaman da bayram edin.” buyurmak suretiyle Ramazan ayını adı üstünde ay diye tabir etmektedir.

Bu aydan kastedilen ay Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilmektedir:

 Tevbe Sûresi (36)

اِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللّٰهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْراً ف۪ي كِتَابِ اللّٰهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ مِنْهَٓا اَرْبَعَةٌ حُرُمٌۜ ذٰلِكَ الدّ۪ينُ الْقَيِّمُ فَلَا تَظْلِمُوا ف۪يهِنَّ اَنْفُسَكُمْ وَقَاتِلُوا الْمُشْرِك۪ينَ كَٓافَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كَٓافَّةًۜ وَاعْلَمُٓوا اَنَّ اللّٰهَ مَعَ الْمُتَّق۪ينَ ﴿٣٦﴾

“Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin. Fakat Allah’a ortak koşanlar sizinle nasıl topyekûn savaşıyorlarsa, siz de onlarla topyekûn savaşın. Bilin ki Allah, kendine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.”

Bu ayet-i celileden de anlaşılıyor ki; ay deyince gökte gördüğümüz aydır ve bu ayın adedi on ikidir. Diğer eylül, ekim, kasım diye adlandırdığımız günler topluluğuna ay denmesi de uygun değildir. Olsa olsa bunlara mecazi manada ancak ay denebilir.

Ay deyince anladığımız ayın hakikati gökte gördüğümüz aydır. Bu ay gün battıktan sonra tecelli eden son derece ince bir aydır. Daha sonra doluna doluna gün doğusunda tecelli eden yusyuvarlak dolunay ve bu dolunayın gün be gün hilalleşmeye doğru giden ve günün doğmasıyla kaybolan ve daha sonra gün doğumundan otuz beş dakika sonra gözüken eski hilaldir.

İşte gün batısında gözüken hilal ile gün doğusunda gözüken ve kaybolan ve daha sonra gün batısından yeniden görülen iki hilalin arasındaki günlerin toplamına ay denir. Bu Ay kâh yirmi dokuzla kâh otuzla çıkar.

Sayın hoca efendinin eylül ayı diye tabir ettiği aylar ise bazen otuz bazen de otuz birle çıkar.

Ocak ayından başlayan ve aralıkta biten aylar dizisine hakiki manada ay bile denmez. Bu aylar güneşin doğduğu yerden ertesi sene doğacağı aynı nokta arasında geçen üç yüz altmış beş gündür ki buna şemsî sene denir. Bu üç yüz altmış beş günü on ikiye böldüler beş-altı gün fazla geldi.

Bu sefer ayların bazısına ilave etmek suretiyle örneğin ocak ayı otuz birle çıkıyor. Böylece bazı ayların otuz bazı ayların otuz birle çıktığını kabul ettiler. Yine de denk getiremediler. Dediler ki şubat ayının yirmi sekizle çıktığını farz edelim. Sene üç yüz altmış beş gün altı saat olduğu için dört sene de bir gün arttığını gördüler. Bu sefer dört yılda bir şubat ayının yirmi dokuzla çıktığını farz ettiler.

Hoca efendinin eylül ayının oruca tahsis edilmesinin uygun olacağını söylemesi Cenab-ı Hakk’ın ayetine yüzde yüz ters düşmektedir. Yüce Allah’ın ayet-i celilesinde “şehru ramazan” derken “şehr” kelimesi ay demektir. Eylül ayı ise ay değildir senenin günlerinin on ikiye bölünmesinden meydana gelen otuz gündür. Ayrıca Cenab-ı Hak “şehr” kelimesini Ramazana izafetiyle orucun ancak Ramazan ayında tutulabileceğinin emretmektedir. Orucun takvimdeki ayı gökteki aydır ve on iki aydan biri olan Ramazan ayıdır. Başka günlerde tutulan oruç eda değil ancak kaza olur ve Ramazan gününün orucunu yemenin ağır vebalini yüklenmek olur.

İkinci bir husus hac mevsimi ve hac ayları; Şevval, Zilkade ve Zilhicce ayının on günüdür ve bir de haccın rükünlerinden biri olan Arafat’ta vakfenin caiz olması için Zilhicce’nin 9. günü yani Arefe günü olması şarttır. Arefe günü Arafat vakfesini kaçıranın kābil (gelecek) senede o haccı iade etmesi gerekir. Zira Arafat vakfesi haccın en önemli şartlarından biridir. İkinci rükün olan tavaf-ı ziyaretin tehiri caiz olmakla beraber Arafat vakfesinin tehiri caiz değildir.

 

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Temmuz Sayısında bulabilirsiniz..

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
21:40 Erdoğan, MİT Başkanı Fidan'ı kabul etti
18:12 Afganistan'da helikopter düştü! Yaralılar var
17:52 Erdoğan-Bahçeli zirvesinin tarihi belli oldu!
17:29 Cumhurbaşkanlığı'ndan Suudi Arabistan'a tepki
17:02 HDP Diyarbakır binasına operasyon! Gözaltına alınanlar var
16:36 Sınırda bir terörist yakalandı
16:24 Abdullah Gül'den Kılıçdaroğlu açıklaması
16:01 Bahçeli'den Yıldırım açıklaması: Aday olursa...
yukarı çık