herseybusepette
Lalegül TV

17 Kasım 2018, Cumartesi

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 26 Ekim 2018, Cuma 10:00
Resul Bölükbaş

Resul Bölükbaş

Ülü’l-Emr kimdir ve Ülü’l-Emre mutlak itâat gerekir mi?

Ülü’l-emrin lügat manası “Emir sahibi” demektir. Istılâhî mana ise “Yüce Allah’ın Habibi Hazreti Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e inzal buyurmuş olduğu Kur’an’ın ve onun Resulü’nün sünneti ile sabit olan hükümleri istikametinde emreden veya nehyeden kişidir.”

Bundan dolayıdır ki; ülü’l-emr olan kişinin şer-‘i şerîfe İslam akāidine ve İslam fıkhına vâkıf olması şarttır. Zira ülü’l-emrin sahası farz, vacip, sünnet ve mubah sahasıdır. Ülü’l-emrolan kişi mübah sahasında yetkili ve salahiyet sahibidir. Ancak farz, vacip ve sünnet olanı yasaklama yetkisine sahip olmadığı gibi mübah olanı da yasaklayamaz. Hulasa ülü’l-emrinemir yetkisi Allah ve Resulü’nün emirleriyle mukayyettir. Nitekim ülü’l-emreitaati emreden âyet-i celîleyi tahlil edersek ülü’l-emrin salâhiyet sahasını olanca çıplaklığıyla ortaya koymuş oluruz.

Nisâ Sûresi (59)

يَٓااَيُّهَاالَّذ۪ينَاٰمَنُٓوااَط۪يعُوااللّٰهَوَاَط۪يعُواالرَّسُولَوَاُو۬لِيالْاَمْرِمِنْكُمْۚفَاِنْتَنَازَعْتُمْف۪يشَيْءٍفَرُدُّوهُاِلَىاللّٰهِوَالرَّسُولِاِنْكُنْتُمْتُؤْمِنُونَبِاللّٰهِوَالْيَوْمِالْاٰخِرِۜذٰلِكَخَيْرٌوَاَحْسَنُتَأْو۪يلاً۟﴿٥٩

“Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e itaat edin ve sizden olan ülü'l-emre (idarecilere) de. Herhangi bir hususta anlaşmazlığa düştüğünüz takdirde, Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resûlü’ne arz edin. Bu, daha iyidir, sonuç bakımından da daha güzeldir.”

Burada yüce Allah’ın اَط۪يعُوا ifadesine dikkat edersek “Allah’a itaat ediniz, Resûlü’ne de itaat ediniz” şeklinde Allah ve Resulü’ne mutlak itaati emretmektedir. Yani Yüce Allah bir şeyi emreder veya yasak ederse onun üzerine yorum ve asla itiraz edemezsiniz. Zira Cenab-ı Hakk’ın ilim ve kelam sıfatından neş’et eden ifadede asla hata olmaz.

Öyleyse Allah’a itaat kayıtsız şartsız ve mutlaktır. Keza onun Resulü olan Hazreti Muhammed beşer olmakla beraber onun buyrukları ve fiilleri yüce Mevla’nın gözetim ve murakabesinde olduğu için Allah tarafından teyit ve tasdik edilmiştir. Öyleyse Resulü’ne de itaatte kayıtsız şartsız ve mutlaktır. Bunun içindir ki; Allah ve Resulü’ne itaati emreden âyet-i celîlede itaat emrini sarahaten zikretmekle atıfla yetinmemektedir.

Ama ülü’l-emre itaate gelince; ona itaati emrederken itaat kelimesini zikretmeyerek atıf yoluyla itaati emretmektedir. Bu âyet-i celîleden anladığımız mana şudur ki; “Ey iman edenler Allah’a kayıtsız şartsız itaat ediniz. Keza Resulü’ne de kayıtsız şartsız itaat ediniz. Ülü’l-emre gelince; o ülü’l-emrAllah ve Resulü’ne itaati emrediyorsa itaat ediniz, hilafında bir emir vaki olursa itaat etmeyiniz.” manasına gelmektedir.

 

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Kasım Sayısında bulabilirsiniz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
19:53 M. Salih Gözegir Türkiye'ye getirildi
18:34 Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı davasında karar
17:48 Basri Aktepe hakkında yakalama kararı verildi
17:13 AK Parti'de adaylık başvuru süresi uzatıldı
15:57 Şırnak'ta havan topu atışı sırasında patlama
15:21 İstanbul'da AVM yangını: Çok sayıda ekip bölgede
15:09 CHP'den 'Öztürk Yılmaz' kararı
15:03 20 bin öğretmene müjde! Açıklandı
yukarı çık