herseybusepette
Lalegül TV

13 Aralık 2018, Perşembe

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 04 Aralık 2018, Salı 11:33
SüleymanKuku

Süleyman Kuku

Sofiyye-i aliyye nisbetinin hâsıl olmasının şâhidi, şerîatin ahkâmı ile süslenmektir...

1.CİLDİN 101. MEKTÛBU

Seyyid Mîr Muhammed Nu‘man hazretlerine. Sofiyye-i aliyye nisbetinin hâsıl olmasının şâhidi, şerîatin ahkâmı ile süslenmektir:

Bismillahi hâmiden ve musalliyen alâ Resûlihi’l-kerîm. Allahu teâlâ bereketli zâtınızı lütfûna gark edip, size lâyık irşâd mesnedinde, makâmında bulundursun. Mevhûm varlıktan soyup, devâmlı yokluk ile mevsûf eylesin ki, hakîkî varlığınız ortaya çıksın ve kendi kendine hâzır olsun.

Bu dediklerimiz zevkî ve vicdânîdir. Söylemek ve yazmakla anlaşılmazlar. Düşünce ve nazariyelerle bu muamma açılmaz. Zirâ semâvî teklifler, ya’nî şerîatin emir ve yasakları ile mükellef iken, olmamak ne demektir. Olmak ve olmamak aynı anda nasıl izâh edilir. Rabbimi zıdları birleştirici olarak bildim, sözümüze uygundur.

Azîzlerden biri demiştir ki: Her şeyde rahmet vardır; ancak aşkta yoktur. Hem öldürürler, hem de diyet isterler. Yanî yok olduktan sonra, kulluk ahkâmı kaldırılmıyor. Bu nisbetin şâhidi, şarîatin ahkâmı ile süslenmektir. Kemâli de fenâya ve nefsin itmînanına kavuşmakladır. Mutmainne olmuş nefisten de şerîata muvâfakattan başka bir şey vukua gelmez. Bu nisbetin iddiasında olan, şerîate muhâlefet ve gevşeklikte ise, öz görünse de, kabuktan ibârettir. Sâhib olduğu varsa istidractır.

“Kim İslâmdan başka bir din ararsa, bilsin ki, kendisinden böyle bir din asla kabûl edilmeyecek ve o âhırette ziyân edenlerden olacaktır”  [Alî İmran-85] âyet-i kerîmedir.

Umarım ki, bu işten uzak olanı, hayır duânızdan unutmazsınız. Ve münasîb zamanlarınızda onun istikametine duâ edersiniz. Çünkü istikamet kerâmetten üstündür. Vesselâm.

1.CİLDİN 102. MEKTÛBU

Ekberâbâd’daki ahbablara, bilhassa büyük mürşid Muhammed Nu‘man hazretlerine. Sânî‘in [yaratıcının] mârifeti hakkında hatırlatmadır ve bu mârifetten mahrum kalmanın tahzîrinden [tehlikesinden] bahseder:

Allahu teâlâya hamd, seçtiği kullarına selâm olsun. Bu mektûb bu gönlü yaralıdan uyanık dostlarına bir hatırlatmadır. “Ey akıl sâhibleri ibret alınız!” âyet-i kerîmesine uyarak:

Biliniz ki, insanın yaratılmasından maksad, Hak celle ve alânın mârifetini elde etmektir. Mârifetin çok dereceleri vardır. İstidadların farklılığına göre, mârifetler de farklıdır. Herkes mârifette, kendi irfânına göre söz söylemiştir. Ama bu tâife-i aliyyede sözbirliği hâlinde ve müşterek olan, ma’rufda fânî olmadan mârifete kavuşulmaz sözüdür.

Yazının devamını Lâlegül Dergisi Aralık Sayısında bulabilirsiniz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
19:13 Afrin'de bir Türk askeri hayatını kaybetti
19:12 Ankara'daki tren faciasında ölenlerin isimleri belli oldu
18:35 TSK Tel Rıfat'ı vuruyor! Çok sayıda terörist öldürüldü
18:33 Tren kazasına ilişkin Bahçeli'den açıklama
16:18 İstanbul'da bomba alarmı! Adliye binası boşaltıldı
15:57 İngiltere'de kritik gelişme! İstifa depremi
15:31 İzmir'de kimyasal gaz alarmı!
15:14 Hakkari'de yıldırım düştü! 6 asker yaralı
yukarı çık