herseybusepette
Lalegül TV

20 Ekim 2018, Cumartesi

Doğru Haberin Yeni Adresi

  • 11 Haziran 2018, Pazartesi 12:33
VolkanTuzcu

Volkan Tuzcu

Vücudumuzdaki Orkestra

Embriyolojiden olgunlaşmış hücrelere geçişte oldukça ilginç gelişmeler yaşanır. İlk hücreler birbirinin aynısıyken hücre sayısı arttıkça düzenli bir şekilde önceden planlanmış ve DNA’larımıza kodlanmış bilgilere uygun farklılaşma başlar. Aslında  tüm hücrelerde aynı DNA mevcuttur. Ancak bazi hucrelerde DNA’nın belirli yerleri bir sekilde kapanır ve yeni hücre için gereken kısımları açık kalır, bu da belirli fonksiyonların ortaya çıkmasına sebep olur. Kalp, kemik, karaciğer ve bütün diğer organ ve doku sistemlerinin alt yapısı bu şekilde oluşmuş olur. Tabii burada akla gelen önemli bir soru ilk safhalarda olusan temel hücrelerin nasıl olup da farklılaştığı ve bu farklılaşmanın sonunda nasıl üç boyutlu organları ve yapıları ortaya çıkardığıdır. Örneğin kulak hücreleri kulağa belirli bir şekil verince nasıl çoğalmayı durdururlar, halbuki onların çoğalmasına engel olacak çevrede başka bir doku veya organ da yoktur. Veya parmaklarımızın gelişmesi neden belirli bir şekli ve büyüklüğü alınca durur.  Yani burada hücrelerin farklılaşması dışında hücrelerin üç  boyutlu bir yapı oluştururken nerede çoğalmayı durduracakları meselesi de çok ilginçdir. İnsanın yüz şekli de böyle belirlenir.  Yüzümüzdeki kemik, kas ve deri hücreleri bize özgün yüz şeklimiz oluşuncaya kadar çoğalır. Hücreler üstüste binerken ya da yanyana dizilirken sadece belirli bir şekil ve büyüklük oluşuncaya kadar bülünmeye devam eder. Tek yumurta ikizlerini düşünelim, birbirinin kopyası olan dış görünüşleri yukarıda bahsettiğimiz şekilde oluşur. Yani yüzlerini oluşturan hücreler programlandıkları gibi üç boyutlu ortamda tam durmaları gerektiği yerde durdukları için ikizlerin yüzleri ve diğer dış görünüşleri birbirinin aynısıdır. Yani ikizlerden birinin burnu Pinokyo örneğinde olduğu gibi uzamaya devam etmez. İşte bunlar henüz tıbben tam olarak açıklanamayan hususlardır. Tek bildiğimiz bu üç boyutlu yapılanmanın genetik olarak kodlandığı.

Aslında bir organın içindeki hücreler bile birbirinin aynısı değildir. Yani şekil veya fonksiyonları çok farklı hücreler aynı organın içinde mevcuttur. Örneğin kalbimizdeki kas hücreleri bile farklı yapılanmalar gösterir. Kimisi elektrik uyarısı çıkarabilme kimisi kasılma özelliğine sahipken kalp kapaklarında durum tamamen farklıdır. Peki embriyolojik gelişim sırasında bir gurup hücre kalbi oluşturmak üzere farklılaşma gösterirken birbirinin aynısı olan hücrelerin kısım kısım ayrılarak farklılaşması genetik olarak kodlanmış da olsa nasıl hayata geçmektedir.  Sonuçta aynı DNA’ya sahip bu hücrelerin DNA’sının farklı bölgelerinin adeta kapatılıp sadece vazifelerini ilgilendiren kısımların açık kalması genel bir organizasyonu gerektirir. Bu organizasyonun oluşması bir nevi orkestraya benzer. Birbirinden çok farklı fonksiyonları olan hücreler tek başlarına ne kadar mükemmel yaratılmış olursa olsun, yine hepsini yönlendiren ve organize bir şekilde çalışmalarını sağlayan Rabbimize ihtiyaçları vardır. Üstelik bu bir kerelik düzenleme ile olacak şey de değildir. Sürekli bir yönetime ve yönlendirmeye ihtiyaç vardır. Aslında sadece embriyolojik gelişimde değil, doğduktan sonra da farklılaşmalar olur bedenimizde. Bunu en güzel çocukluk döneminde görürüz. Doğumdan itibaren gelişim sırasında aşama aşama vücudumuzda hücresel düzeyde de önemli farkılaşmalar olur. Örneğin kan hücrelerinde oksijeni taşıyan hemoglobin bile aynı kalmaz. Farklı  hemoglobinler ortaya çıkarak oksijenin taşınması ile ilgili işlevlerini gerçekleştirir. Anne rahminde oksijeni anneden alan bebeğin kanındaki hemoglobin ile daha sonraki hemoglobin aynı değildir. Çünkü bu iki durumda oksijene bağlanma farklı olması gerekmektedir ve ona uygun olan hemoglobin ortaya çıkar. Fetal hayattaki hemoglobinin üretilmesi doğum sonrası hızla azalırken geri kalan ömrümüzde bize daha gerekli hemoglobin üretilmeye başlanır. Yani burada sadece 3 boyutlu ortamda bir farklılaşma değil dönemsel olarak da bir farklılaşma örneğini görmekteyiz. Nasıl oluyor da temel fonksiyonlarını bile zaten anlamakta zorluk çektiğimiz hemoglobin üretimi böyle dönemsel değişiklikler göstermektedir.  İnsan yaşlanırken de hücrelerinde değişiklikler olur. Bu değişikliklerin çoğu yine önceden belirlenmiş genetik kodlamanın sonucudur.

Tabiatta da buna benzer örnekleri hep görürüz aslında. Ağaçların sonbaharda adeta ölmesi ve ilkbaharda tekrar canlanması aynı ağaçta dönem dönem farklılaşan hücrelere işaret eder. Bütün bunlar eşi benzeri olmayan üstün bir akıl tarafından organize edilmektedir. Tabiattaki orkestranın yönetimi ile bedenimizdeki hücrelerin oluşturduğu orkestranın yönetimi benzer şekilde gerçekleşir. Çünkü bütün bu oluşumlar çevre şartlarına uygun oluşur ve tabiat dengesinde şahit olduğumuz düzen ortaya çıkar. İşte tüm bu örnekler evrendeki orkestranın tek bir yöneticisinin olduğunu ve bu yöneticinin de aslında tüm bunların yaratıcısı olduğunu bize gösterir.  Allah`dan başka ilah yoktur derken işte bunu kastederiz. Farklı ilahlar olsaydı tabii ki böyle bir organizasyonel bütünlüğün olması mümkün değildi. 

Kendi hücrelerimiz dahi mükemmel bir organizasyonun parçası olarak sürekli evrendeki bu ilahi düzene uyum gösterirken, o hücrelerin bir araya gelmesi ile oluşan bizler nasıl aynı ilahi düzene, aynı Yaratıcıya uymamayı hayal edebiliriz. Veya bütün bu organizasyonun nasıl amaçsız ve boş olduğunu düşünebiliriz. Akıl sahibi olmamızı bahane göstererek nasıl kendimizi sorumsuz ve herşeye hakim zannedebiliriz.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
SON DAKİKA
20:55 Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması
20:54 İstanbul'da vahşet! Karısı ve çocuklarını öldürdü
19:57 PKK'ya darbe üstüne darbe!
16:20 Kaşıkçı ilgili kritik gelişme! İfadeleri alınıyor
15:16 Eminönü'nde bir kişi çevreye ateş açtı: 1 yaralı
15:14 Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğun neresinde öldürüldüğü tespit edildi
15:01 Kaşıkçı'da sona gelindi
14:51 Okulda panik! Öğrenciler tahliye edildi
yukarı çık